Zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu

Zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu

Najlepszym sposobem zapobiegania wystąpieniu nadciśnienia tętniczego, jest metoda stosowana również jako forma niefarmakologicznego leczenia, czyli po prostu prowadzenie zdrowego stylu życia.  flexa plus

Duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Zwłaszcza niebezpieczna jest występująca u mężczyzn postać otyłości brzusznej. Nasza dieta powinna obfitować w produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce. Ważne jest także duże spożycie chudych mięs oraz ryb. Posiłki powinniśmy jadać 4-5razy dziennie w małych porcjach. Dziennie powinniśmy zjadać sporo pokarmów, które zawierają antyoksydanty. Dobrze jest również stosować suplementy witamin. Warto także zrezygnować z używek takich, jak wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe. Obie używki nasilają rozwój miażdżycy i powodują malenie witamin C i E w organizmie. Sam alkohol – w niewielkich dawkach – opóźnia rozwój miażdżycy, ale tylko w niewielkich dawkach. Sama dieta to jednakże nie wszystko. Do tego należy dołączyć wysiłek fizyczny. Profilaktyka to przede wszystkim dzienna dawka spacerów, albo ćwiczenia na bieżni, bieganie, pływanie, albo popularny w ostatnich czasach nordic walking tj. spacer z kijkami. Każdy rodzaj wysiłku ma pozytywny wpływ na pracę naszego serca, ponieważ poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, zapobiega także odkładaniu się masy ciała. Pamiętajmy – nie przeforsujmy się, ćwiczmy na miarę swoich możliwości.hallupro

Co jakiś czas powinniśmy także dokonać pomiarów ciśnienia krwi, tak by w razie nieprawidłowości, od razu móc interweniować. Posiadając własny ciśnieniomierz elektroniczny, możemy mierzyć ciśnienie krwi samodzielnie. Jeżeli wartości ciśnienia przewyższą normy podawane przez WHO, należy skontaktować się z lekarzem. Kontrolujmy także poziom cholesterolu – bowiem jego odkładanie się na ściankach tętnic, prowadzi do miażdżycy żył – oraz poziom cukru.

Nie chcąc zapaść na chorobę nadciśnienia tętniczego krwi, trzeba prowadzić nie tylko zdrowe, ale i spokojne życie. Jeżeli pracujemy w stresogennym zawodzie, nauczmy się nie przejmować się wszystkim. Stres bowiem jest istotną przyczyną, która niekorzystnie wpływa na nasze serce. Obciąża również naczynia krwionośne.

Profilaktyka chorób układu krążenia to bardzo ważna sprawa. Wiedząc co ma niekorzystny wpływ na cały układ krwionośny. Warto jest więc interesować się swoim zdrowiem, dbać o siebie, jeść wartościowe produkty a także nauczyć się organizować chwile tylko dla siebie. Nie warto nadmiernie się przejmować.